Alan adlarının değerleri bazen tahminlerinizin çok üstünde fiyatlara çıkabilmektedir. Hatta sadece alan adı alıp satarak milyonlar kazanan insanlar dahi vardır. Bu konuyla alakalı daha çok bilgi edinmek için Domain Milyonerleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise elinizdeki alan adınızın değerini nasıl hesaplayabileceğiniz konusunda tavsiyelere yer vereceğiz.

Günümüzde alan adlarını, internet dünyasındaki mal varlığınız ya da yatırımınız olarak düşünebilirsiniz. Peki bir alan adı nasıl değerlenir ve yüksek fiyat vadeden bir yatırım haline gelir?

Alan adının değerli olması için akla gelen ilk kriterler; basit, kısa ve akılda kalıcı olması. Ancak günümüzde bu kriterlere sahip alan isimlerin hepsi alınmış durumda. Hatta 2-3 harfli olup oldukça anlamsız olan domain isimleri bile milyon dolarlara alıcı buldu. Çünkü markalar bu anlamsız gibi görünen domainleri isimlerinin kısaltması olarak konumlandırabiliyor. Neyse ki değerli domainlere sahip olmak için farklı yöntemler de var.

Kelime Oyunları Akılda Kalıyor!

Dijital dünyanın gelişmesi, internet sitelerine trafik almak isteyenler için farklı ve yaratıcı yöntemler geliştirme zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Zekice oluşturulan alan adları, internet kullanıcılarının aklında kolaylıkla kalabiliyor ve değerleri de çok daha yüksek oluyor. Bu konu ile ilgili düşünebilir ve yaratıcı alan isimleri bulup satın alabilirsiniz. Bu sizin için iyi bir yatırım fırsatı olabilir.

Her An Her Şey Değişebilir!

Bazen yıllar önce alınmış ve değerlenmesini beklemediğiniz bir alan adı, yeni bir markanın kurulması ile aniden değerlenebiliyor. Örneğin; Michael Kovatch, 1995 yılında iphone.com alan adını düşük bir ücrete satın aldı ve 2007 yılında iPhone markasının çıkması ile birlikte, iPhone.com’u Apple’a sattı. Sizce Micheal,1995 yılında iphone.com’u satın aldığında bir gün bu yatırımından çok fazla para kazanacağını tahmin etmiş miydi? Bu konuda şansın payı olsa da bizce en büyük kriter öngörü.

Alan Adınızın Değerini Neler Belirliyor?

Öncelikle domain yaşı, uzunluğu ve kaç kelimeden oluştuğu domaininizin değeri hesaplanırken önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Bunların dışında alan adınızın aktif olup olmadığı ve ne kadar tıklama aldığı da oldukça önemli. İçerisinde kaliteli içerikler barındıran ve günlük tıklamaları yüksek olan domainler, daha fazla talep görüyor. Çünkü bu domainlerin arama motorlarında olumlu bir geçmişi oluyor ve bu siteler SEO açısından da avantaj sağlıyorlar.

Henüz bir domain sahibi değilseniz ve aklınızda almayı düşündüğünüz bir domain varsa, domaini sorgulamak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Bırakın