Web site isimlerine izin şartlı geliyor. Konu hakkında yapılan açıklamada; BTK tarafından bazı web site isimlerine ve uzantılarına izin şartı geleceği belirtildi. Özellikle ekonomi ve banka siteleri dikkat bu  konu hakkında dikkatli olmaları gerekiyor? Hangi domain uzantıları ve domainlerine şart geldi?

BTK tarafından son zamanlarda web’e yönelik denetlemeler hat safhaya çıkarken şimdide domain ve uzantılara yönelik bazı izinlerin alınması gerektiği hususunda bir açıklama yapıldı. Buna göre artık bazı web site domain isimlerini almak için önce izin almak gerekecek. İzinlerin ardından kişi ya da kurumlara domainler verilecek.

Ekonomi ve Banka Siteleri Dikkat

Ülkemizde ekonomi ve banka sitelerinin ads, TBM ücretleri yani kazancı daha fazla olması dolayısı ile çok sayıda kişinin sitesi bulunmaktadır. Şimdi bu alana düzenleme geliyor. Artık Karara göre; “finans”, “finance”, “finansman”, “bank”, “banka”, “lease”, “leasing”, “finansal kiralama”, “factoring” ve “faktoring” kelimelerinin geçtiği domainler izne tabii olacak. Bu uzantıların sadece ekonomi, banka, finansman vb. alanlarda işletmesi olan kişilere verileceği belirtildi. Yani şahısların bu uzantıları alamayacağı ön görülüyor. Peki önceden alanlar ne olacak? Uzantıların sorumluluğu Türkiye’de BTK olacağı için muhtemelen com.tr domainde istendiği gibi bu kelimeler geçtiğinde de kişilerden belgenin talep edilmesi ve ilgili kelimelerin alım-satım işlemlerinin sadece Türk domain firmalarından yapılabileceği tahmin ediliyor.

Bir Düzenleme Daha Var

“Turkiye”, “Türkiye”, “Ataturk”, “Atatürk”, “Turk”, “Türk”, “Türkiye Cumhuriyeti”, “Turkiye Cumhuriyeti”, “T.C.” isimleri ve yine bu isimlerine benzer ifadelerin geçtiği domainlere de gov.tr uzantısının verilmesi kararlaştırıldı. Gov.tr herkese verilen bir uzantı değil ve sadece devlet siteleri olarak bilindiği için bu tip siteleri artık şahıslar değil sadece devlet kurumları yönetebilecektir.

Şehir isimlerine verilecek olan gov.tr’nin Valiliklere ilçe isimlerine verilecek olan gov.tr’nin ise kaymakamlıklara verileceği bir den fazla talebin olması halinde ise ilgili uzantıların ilk başvuru yapana verileceği açıklaması geldi.

Kaynak: isinolsa.com

Yorum Bırakın