Alan adı nedir? 2013 itibariyle 150 milyondan fazla blog vardı ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Blogların geri kalanının okurların dikkatini çeken rakiplerinden sıyrılmak için harika bir blog alan adınız olması çok önemlidir.

Alan Adları Neden Önemli?

Blogunuz için alan adınızı seçtikten sonra, blogunuzun kullanım ömrü boyunca sahip olmanız olasıdır. Blogunuzun temasını veya etki alanı barındırma sağlayıcısını kolayca değiştirebilirsiniz, ancak alan adınız aynı kalacaktır.

Bunun nedeni, etki alanı adınızı değiştirdiğinizde, temel olarak blogunuzu yeniden başlatmaya başlıyorsunuzdur. Google’da düşük bir sıralamaya sahip olacaktınız ve gelen linkleri kazanarak ve diğer SEO taktiklerini kullanarak yolunuzu açmanız gerekecekti.

Alan adları, blog markanızı oluşturur. Etki alanı adınız blogunuzun adıyla eşleşiyorsa, bu markayı güçlendirir ve okuyucuların hatırlamasını ve geri dönmesini kolaylaştırır.

Blog Etki Alanı Adı Oluşturun

Blogunuzu oluştururken en önemli adımlardan biri olduğundan, mükemmel blog etki alanı adını oluşturmanın stresli olduğunu görebilirsiniz.

Blogunuzun konusu ile ilgili bariz bir blog alan adı seçmek, okuyucuların sizi bulmasını kolaylaştırır. Ancak, yaratıcı bir alan adı seçmek, blogunuz daha sonra başarılı olursa kendinizi rakiplerinizden ayırmanın harika bir yolu olabilir.

Mükemmel blog etki alanı adını oluşturmak için bazı ipuçları:

Adınızı Kullanın

Kişisel bir blog oluşturuyorsanız, adınızı kullanmak, ona güvenilirlik kazandırmak için harika bir yol olabilir. Potansiyel ziyaretçiler, adında bir alan adı gördüklerinde, orijinal olacağınızı hayal etme olasılıkları yüksektir.

Bu aynı zamanda blog yazarken kendinizi motive etmenin iyi bir yoludur. Kendinizi web sitenizin markası ve etki alanı adını yaptığınızda, okuyucularınızla daha yakın bir bağlantı hissedebilirsiniz. Daha fazla işletme benzeri bir ad seçerseniz, bu tür bir bağlantı elde edemeyebilirsiniz.

Kitlenizi Tanıyın

İlk yayınınızı yazmayı düşünmeye başlamadan önce, izleyicilerinizin kim olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Blogunuzun ve etki alanınızın adını okurken, insanların ne düşünmelerini ve hissetmelerini istediğinizi belirleyin. Aydınlatılmış kalmayı planlıyorsanız, çok ciddi bir şeyden uzak durun. 

Rekabeti Kontrol Edin

Hakkında blog yazdığınız bazı konular için Google’da arama yapın. Arama yaparken “blog” u kullanın, muhtemelen planladığınız blog’unuza benzeyecek bir sürü blog bulacaksınız.

Bu seçenekler içindeki ağır hitlerin bir listesini yapın ve  Blog alan adları için ne tür stratejiler kullandılar gibi soruların yanıtlarını arayın.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, fikir edinmek için harika bir yoldur. Blogların çoğu blog oluşturucusunun adını kullanıyorsa, okuyucuların gerçek bir kişiyle bağlantı kurmak istediklerinin iyi bir işareti olabilir. Daha sonra da isminizi kullanmak isteyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Kullanın

Anahtar kelimeleri kullanmak, hızlı bir SEO artışı elde etmek için harika bir yoldur. Bu, arama motorlarına blogunuzun ne hakkında olacağını söyler. İyi bir kullanıcı deneyimi ve kaliteli içerikle birlikte, blog alan adınızdaki anahtar kelimeler Google sıralamanıza yardımcı olabilir.

Belirli hedef anahtar kelimelerle iyi etki alanları bulmak genellikle zordur. Bu yüzden bazı yaratıcı isimlerinizi yukarıdan da alabilir ve neyin geldiğini görebilirsiniz.

Yorum Bırakın