Domain adı alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. Markanızın web sitesini oluşturmadan önce; markanızın adı, alanı, ne tarz hizmetler barındıracağı gibi birçok konuya kafa yormanız gerekir. Bu süreçte web sitenizde vereceğiniz hizmetleri tasarlarken bir yandan da rakip olarak gördüğünüz markaları incelersiniz. Kısacası markanın oluşum aşaması, üzerine oldukça fazla düşünülmesi gereken bir zamanı kapsar. En hassas olan ve çok yönlü düşünülmesi gereken konu ise domain isminizdir. Markanın tüm kurumsal kimliğinin ve çalışmalarınızın barınacağı sitenin ismi, titizlikle planlanmalı ve çalışma alanınızla birebir örtüşmelidir.

Peki çok emek verdiğiniz ve her aşamasını heyecanla oluşturduğunuz markanızın ismi, farklı kişiler tarafından kullanılırsa? Bu ihtimali düşünmek bile çok korkutucu. Bunun gerçekleşmesinin önüne geçmek için alan adı alırken dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu derledik.

Öncelikle; domaini kullanacağınız web sitesinin alanına göre almanız gereken uzantılar değişiklik gösterebilir.

Ticari işletmeler için hem .COM hem de .COM.TR uzantılarını satın almanızda fayda var.  Ticari işletmelerde .COM uzantısı önemli olsa da .COM.TR uzantısını almadığınız takdirde alan adının başkası tarafından alınıp kullanılma riski oluşur. Ticari işletmenizin büyüklüğüne ve marka değerinize göre .NET ve .ORG uzantılı domainleri de alabilirsiniz. Aslında isminizin popüler uzantılarını satın alarak en baştan önlem almakta fayda var. Başta boş olmasına rağmen isminizin farklı uzantılarını hemen almazsanız kısa sürede bu uzantıların başkalarınca alındığını görebilirsiniz.

Bir diğer konu da marka isminize yakın kelimeler ve markanızın farklı yazılış şekillerinin domainleri. Pazar payı büyük ve global ya da global olma yolunda ilerleyen bir marka iseniz; markanıza yakın isim, markanızın farklı yazılışları ve markanıza en yakın yanlış yazılan kelimelerin domainlerini de almanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kurumsal kimliğinizi koruyarak marka imajınızın farklı kişiler tarafından zedelenmesini engelleyebilirsiniz. Markanızın farklı yazılışları için alacağınız domainlerin tüm uzantılarını almanıza gerek yok. Sadece .COM uzantılarını almanız yeterli olacaktır. Markanız farklı bir ülkede de faaliyet gösteriyorsa; önlem olarak o ülkenin en çok tercih edilen uzantılarını almakta fayda var.

Ticari işletmelerde, domain uzantılarınızı çeşitlendirmek, marka kimliğinizi korumanıza büyük katkı sağlarken; kişisel ve blog gibi sitelerde alan adlarının çeşitli versiyonlarınızı almanız çok gerekli değildir. Kişisel sitelerde tek bir alan adından ilerleyebilirsiniz. Hatta çok istediğiniz bir ismin .COM uzantısı yoksa .NET uzantısını da tercih edebilirsiniz.

Son olarak; marka kimliğinizi oluşturma aşamasındaysanız ve henüz domain almadıysanız, maliyeti azaltmak için marka adınızın benzer okunuşu ve yazılışı olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Yorum Bırakın