AMP’nin kimler tarafından hangi amaçla kullandığınız anlatmadan önce, yazımıza “AMP ne demek?” sorusuyla başlayalım AMP’nin uzun adı Accelerated Mobil Pages’dir, bu ismin Türkçe karşılığı ise “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”. Adından da anlaşılabileceği üzere, AMP kodlama yönteminin kullanım amacı, web sitenizdeki içeriklere mobilde daha hızlı erişilebilmesidir.

Google AMP kullanarak mobildeki kullanıcı sayısını artırmayı amaçlamakta. Bu nedenle AMP kodlama sistemi kullanan siteleri ön belleğinde saklamakta ve kullanıcı mobilden bu siteye erişmek istediğinde, erişimi daha hızlı bir hale getirmektedir.

AMP ile sayfa yapılandırması yaptığınız zaman, site kullanıcılarınıza çok daha hızlı bir erişim imkanı sunarsınız. AMP aynı zamanda sitenizin sunucusuna da trafik kolaylığı sağlar. Bu anlamda AMP kodlaması son derece faydalıdır. Günümüzde bir web sitesinin başarı kriterlerinden belki de en önemlisi kullanıcı deneyimi.

Bir kullanıcı erişim sağladığı web sitesinde hızlı ve kolay bir deneyim yaşamazsa, siteyi bir daha ziyaret etmekte tereddüt ediyor. Mobil erişim gün geçtikçe arttığı için de AMP’nin kullanılması elzem duruma geliyor.

Accelerated Mobil Pages nedir

Bir kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiğinde içerikler yüklenir. Kullanıcı bunu fark etmese de aslında içerik yüklenmesi sırasında gerçekleşen pek çok aksiyon vardır. Tarayıcı HTML sayfasını yükler ve web sitesinde bulunan tüm reklamlar, resimler, yazı tipleri kullanıcının karşısına gelir.

Kaynakların farklı bir sunucudan gelmesi gerekiyorsa, web sitesinin tamamen yüklenmesi zaman alabilir. Bu zamanın uzaması, web sitesinin aleyhinedir. İnternet kullanıcıları için hız son derece önemlidir. Bir web sitesinin çok yavaş yüklenmesi, kullanıcının daha hızlı yüklenen bir başka siteyi tercih etmesine neden olur. AMP teknolojisi, sitenizin tasarım kalitesinden ödün vermeden mobilde de hızlı yüklenmesini sağlar.

Google AMP, web sitesinin istediği kaynaktan yüklenmesine değil, kendi envanter sürümünden yüklenmesine izin verir. Google AMP bu nedenle en hızlı web teknolojileri ile oluşturulmuştur. Örneğin yavaş yüklenmeler söz konusu olduğunda önemli bir ünü olan JavaScript, AMP tarafından engellenmiştir.

Sadece önceden onaylanmış bazı durumlarda AMP, JavaScript kullanılmasına izin verir. AMP teknolojisi kullanan web sayfaları Google sunucularında barındırılır ve böylelikle daha hızlı çalışırlar.

Google’da bir kelime aradığınızda, sonuçların yanında şimşek ikonu görmeniz, o web sayfasının AMP uyumlu olduğunu gösterir. Google AMP sayfalarından birinde olduğunuzu anlamanın bir diğer yolu da, URL çubuğunda orijinal web sitesi yerine Google adresi bulunmasıdır. Google AMP’yi kapatmanız mümkün değildir. Google araması yaptıktan sonra AMP özellikli bir siteyi ziyaret ettiğinizde, mutlaka AMP sürümüne yönlendirilirsiniz.

Peki, WordPress AMP nedir? WordPress üzerinden web sitesi kuran kişiler için WordPress AMP kurulumu oldukça önemlidir. Böylelikle WordPress site, mobil üzerinde de hızlı ve kusursuz çalışacaktır. Mobil ziyaretçilerini kaybetmek istemeyen WordPress kullanıcıları için AMP, ilk araştırılan konuların başında gelir.

WordPress AMP kullanımını aktive etmek için, öncelikle AMP eklentisini yüklemek gerekir. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress sitelerde de AMP kullanılabilir. Kurulumu yaptıktan sonra Google AMP test yapmak için Google Test Aracı kullanılabilir.

AMP teknolojisinin iyi yönleri olduğu kadar kusurlu yönleri de mevcut. Öncelikle AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği veriyor. Bu da bu teknolojileri web sitenizde kullanamayacağınız anlamına geliyor. Bununla birlikte AMP, Google Analytics dışında analiz platformunu da desteklemiyor. Bu da Google AMP kullanmaya başladığınızda web sitenizde kullanmak istediğiniz diğer analiz platformlarıyla vedalaşmanız gerektiği anlamına geliyor.

5

Özet

https://blog.isimtescil.net/wp-admin/post-new.php#

Sending
User Review
3.83 (12 votes)

Yorum Bırakın