Domain ticareti internetten gelir sağlayabileceğiniz bir iş modelidir. Domain alım ve satım işini genellikle internet-bilgisayar ile ilgili kişiler yapmaktadırlar. Kayıt parası olarak ortalama 20 tl ödediğiniz bir domain, bir süre sonra milyon dolarlara satılabilir. Tabii ki o özellikte bir domain bulmak çok zordur. Bütün jenerik domainler alınmış, bazıları projelendirilmiş bazıları ise yüksek fiyatlara yeni sahiplerini beklemektedir.

Jenerik Domain Nedir?

Jenerik domain, ek almamış ve genelde tek kelimeden oluşan domainlerdir. Jenerik domain kelimelerine örnek vermek gerekirse; “izmir” ve “haber” ile kullanılacak olan her uzantıda domain, jenerik sınıfına girmektedir. Bunun yanında “izmirhaber” jenerik değildir. Ayrıca çoğul eki almış domainlerde jenerik tabir edilemez.

domain-satislari

 Jenerik Domain Bulmak İmkansız mı?

Jenerik domainleri .com ve .net uzantılarında bulmanız imkansız olabilir. Diğer uzantılarda jenerik domainler regleyebilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, internette en değerli ve bilinen iki domain uzantısı, “.com ve .net” tir.

Nereden Domain Alınır?

Domain almaya karar verdiyseniz Türkiye’nin en büyük hosting ve domain sitesi olan İsimtescil’in domain arama motoruna girerek, istediğiniz domain ismini ve uzantısını arattırabilirsiniz. Aklınıza yatan ve boşta bulduğunuz domaini almak için ise üye olmanız gerekmektedir. İsimtescil e üyelik tamamen ücretsizdir.

Domainimi Nerede Satabilirim?

Eğer ki çok kaliteli bir domaine sahipseniz, basit bir satış sayfası oluşturarak, satışınızı kendi domaininiz üzerinden yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz domainleri daha fazla kişiye duyurmak ve satışınızı daha hızlı bir şekilde yapmak isterseniz, Sedo.com gibi uluslararası piyasada domain satışı konusunda isim yapmış bir platforma ücretsiz üye olarak domaininizi satışa koyabilirsiniz. Bu sitede sahip olduğunuz alan adını herhangi bir fiyat koyarak tek bir fiyat üzerinden satabileceğiniz gibi, açık arttırmaya sunup o şekilde de alıcıların teklif vermesini bekleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın