İnternet üzerinden herhangi bir programa ve indirmeye gerek kalmadan tarayıcınız vasıtası ile oyunlar oynanan sitelere flash oyun siteleri adı verilir. Bu sitelerdeki oyunları çalıştırabilmeniz ve oynayabilmeniz için tarayıcınızın flash programlarını açması gerekmektedir. Küçük yaştaki çocukların yanı sıra bu tarz oyun sitelerindeki yer alan bazı oyunlar yetişkinlere de hitap etmektedir.

flash-oyunlar

Flash oyun sitesi kurmak için size gerekli olanlar; bir adet Domain, Hosting ve sitenizi kuracağınız yazılımdır. İnternet üzerinde ücretsiz olarak dağıtılan birçok flash oyun yazılımı vardır. Fakat sitenizi uzun vadeli ve büyük bir proje olarak düşünüyorsanız mutlaka ücretli yazılımlara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında birçok alanda kullanılan WordPress içinde birçok ücretli-ücretsiz oyun teması bulunmaktadır. WordPress oyun temaları belli bir ziyaretçiden sonra sistemde kasma yapabildiği için, bu işle profesyonel olarak ilgilenenler genelde açacakları ve açmış oldukları sitelerde özel yazılımlar kullanırlar.

flash-oyun-sitesi-kurulum

Siteyi açtıktan sonra eğer kendi ürettiğiniz flash oyunlar yoksa, diğer birçok sitenin yaptığı gibi flash oyun yapan sitelerin oyunlarını kullanıp kendi sitenizde yayınlayabilirsiniz. İçerikleri eklerken sitenizin yazılımına göre oyunları kaynak sitenin linkini vererek oynatabilir, embed kodları ile ekleme yapabilir veya oyunları komple alıp kendi sunucunuza ekleme yapabilirsiniz. Başka sitelerin linklerini vererek oyun eklemesi yaparsanız, oyun eklediğiniz site kapanır, oyunu siler veya başka bir link üzerinden oynatmaya başlarsa, sizin sitenizde de oyun çalışmaz. Bu yüzden oyunu alıp kendi sunucunuzda barındırmanız yararınıza olacaktır. Fakat bu da sunucunuzun alanını çok çabuk kaplayabileceğinden dolayı küçük hostingler isteğinizi karşılamayabilir, bu yüzden daha yüksek performans ve alan seçeneği sunan VPS paketlerine yönelebilirsiniz. Telif haklarına gelince birçok flash oyun üreticisi kendi linklerini oyun içerisinde verdiğinden dolayı genelde bu tarz flash oyun siteleri telif hakkı konusunda bir engelle karşılaşmamaktadır. Zaten yayın yapan büyük flash oyun sitelerine bile baktığınız zaman, başka üreticilerin flash oyunlarını yayınladıklarını görürsünüz. Google Adsense gibi bu tarz telif haklarını bir hayli ciddiye alan ve reklamlarının telif hakkı içeren yasa dışı sitelerde kesinlikle yayınlamayan reklam şirketi bile, flash oyun sitelerinde reklamlarının yayınlanmasında herhangi bir sorun görmemektedir. Ayrıca bu tarz sitelerin ziyaretçilerin yüzde olarak büyük bir bölümü küçük yaştaki çocuklardan oluşacağı için reklamlara tıklanma oranı diğer sitelere nazaran daha yüksek ve gelirde buna bağlı olarak yüksek olabilir.

2 Yorum

 • Web işleine yeni başlayanlar için oldukça faydalı bir makale olmuş. Benim birkaç oyun sitesi tecrübem olduğu için bu konuda bişeyler söylemek istiyorum.

  Konuda bahsettiğiniz gibi ilk başta domain ile başlamak gerekir. .com uzantısını önermekle birlikte mecbur kalmanız halinde .net ve .org doimainleride kaydedebilirsiniz. yeni başlayacaksanız basit bir hosting işinizi görür(25tl). aynı şekilde tecrübe için wordpress alt yapısını öneriyorum. Sebebi ise çok sayıda ücretli-ücretsiz tema ve yine çok sayıda eklendi desteği mevcut. Buraya kadar herşey normal. Domain,hosting ve sade bir wordpress oyun tesaması ile işe başlarsanız, yüzlerce türkçe, binler yabancı oyun siteleri arasından sadece bir tanesi olarak internette yerinizi alırsınız.

  Sitenizi diğer sitelerden ayıracak olan en önemli etken içeriğinizin kalitesidir. Oyun sitelerinde kaliteli içerik oyun açıklamalarının kaliteli olması ile sağlanır. Eklediğiniz her oyun için en az 250 kelimelik açıklamalar yazmaya çalışın. Dikkat ettiyseniz en az diyorum, oyunun ihtiyacına görede uzatabilirsiniz.

  Açıklama konusu oyun ile birlikte sitenin temelini oluşturur. Unutmayın, çocuklar çabuk öğrenmekle birlikte büyükler gibi düşünmez, yazıları dikkatli okur ve uygulamaya çalışır. Açıklamalarınıza yazı ile birlikte küçük resimler de ekleyin. Bu arada seçeceğiniz temada mutlaka oyun öncesi açıklama saysafı olsun, sebebi ise bu tür ara sayfalar, sayfa sösterimlerini arttırdığı için seo açısından olumlu katkı sağlar. Örneğin Ana sayfaya gelen bir ziyaretçi oyunu oynamak için açıklama sayfasına, oradan da oyun sayfasına gideceKtir. Bu da tek ziyaretçi ile 3 sayfa gösterimi demek. Oyun oynama alanının yanına yada altına benzer oyunları sıralayarak kullanıcının başka oyunları ziyaret etmesinide sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığım sitemde 1/6 oranını yakalamıştım, yani ortalama bir ziyaretçi 6 sayfa geziyordu, bu bir site için iyi sayılabilecek bir rakam.

  Sitenizi TAM olarak hazırladıktan sonra yayına başlamanızı öneriyorum, en 50 oyun ile başlayabilirsiniz, günde birkaç oyun eklerseniz iyi olur diyceğim ama ben yapamıyordum. Yinede haftada bir kaç oyun ekelemeye çalışın. Sitenize eklemek için oyunları Spilgames, addictinggames.com zippo gibi yayıncı sitelerden alabilirsiniz.

  Siteniz yayınladıktan birkaç gün sonra sosyal medya ve forumlarda tanıtabilirsiniz. Çoğu forum buna izin verir. İleriki zamanlarda ise kaliteli oyun ve blog sitelerinde tanıtım yazısı alabilirsiniz. Sitenize giren ilk 100 ziyaretçiyi iyi analiz edin ve sitede neler yaptıklarını gözlemleyin, bunun için Analystics ve Metrika kullanabilirsiniz.

  Siteniz 100-200 arası hite ulştıktan sonra artık reklam yayınlamak için Adsense yi kullanabilirsiniz. Açık söylemek gerekirse tecrübe etmek için türkçe oyun sitesi kurabilirsiniz ama büyük beklentiler içinde olmamak gerekir. Sebebi ise Forumlarda da çokça tartışma konusu olan gelir düşüklüğü, yani reklam tıklaması başına 0,01 ile 0,1 arasında değişen TBM (Tıklama başına maliyet). Bu sitenizde yapılacak olan 100 reklam tıklaması için 3tl ile 10tl arasında kazanç demek. Bir websitesi için oldukça kötü bir kazanç.

  Bu yüzden imkanınz var ise yabancı dilde oyun siteleri açmaya çalışın. Almanca, Fransızca ve ingilizce olabilir. TBM oranları değişkenlik göstersede ortalama 0,2 ile 1tl arasında.

  Unutmadan r10.net ve wmaraci gibi forumları takip etmeye çalışın, bu tür konularda çok sayıda kaynak ve bilgi payalşımı var.

  Son olarak internet işleri zor ve meşakkatlidir. Zorluğu iş gücünden değil beynin çalışmasındandır. İnsanın bolca vaktini alır ama belli bir düzen kurulduktan sonra iyi gelir elde etmek mümkündür. Zorluk meselesi sizi yıldırmasın, Unutmayın:
  “Kolay olanı herkes yapar az kazanır, zor olanı az kişi yapar çok kazanır.”

 • Ha bu kadar yani sağol 🙂

  Benim sorunum mükemmel rekabeti aşmak.Ama ne yazık ki henüz kıyısına dahi gelemedim.Bir kere giren hep girecek ama site kayıp gibi.Bu konuda ne önerirsiniz hocam?

Yorum Bırakın