FTP, dosya aktarım kuralı anlamına gelir. İki bilgisayar arasında dosya / klasör aktarmak için tasarlanmıştır. 

FTP ilk olarak 1970’lerde tasarlandı. Daha sonraki yıllarda dosya barındırma / indirme, son derece popüler hale geldi. Bir FTP sunucusu, bir dosya aktarma protokolü ilişkisinin yarısıdır. FTP, verileri bir istemci-sunucu ilişkisi üzerinden aktaran bir protokoldür. FTP sunucusu verilerinizi depolar ve bilgisayarınıza yüklemeniz gereken dosyaları almak veya başka bir bilgisayara dosya göndermek için daha sonra FTP üzerinden erişmenizi sağlar. Bir FTP sunucusu, bir dosya aktarma protokolü (FTP) adresine sahip ve bir FTP bağlantısı almayı sağlayan bir uygulamadır.

Bir FTP sunucusunun çalışması için bir TCP / IP ağına ihtiyacı vardır. Bir veya daha fazla FTP istemcisiyle ayrılmış sunucuların kullanımına bağlıdır. Bağlantıların istemcilerden her zaman kurulabilmesini sağlamak için, genellikle bir FTP sunucusu açılır. Bir FTP sunucusu, FTP mimarisinde önemli bir bileşendir ve internet üzerinden dosya alışverişinde yardımcı olur. Bir FTP sunucusu ayrıca bir FTP sitesi olarak da bilinir.

FTP sunucusunun özellikleri:

 • Müşterinin FTP sunucusuyla bağlantı kurması için, kullanıcı adı ve şifre USER ve PASS komutları kullanılarak gönderilir. FTP sunucusu tarafından kabul edildikten sonra müşteriye bir onay gönderilir ve oturum başlayabilir.
 • Bir FTP bağlantısı, daha önce başarıyla tamamlanmadıysa indirme işlemine devam etmek mümkündür. Başka bir deyişle, kontrol noktası yeniden başlatma desteği sağlanır.
  • FTP sunucusu, dosyaların indirilmesine ve yüklenmesine izin verir. FTP sunucusu yöneticisi tarafından, farklı dosyaları indirmek için ve FTP sunucusunda bulunan farklı klasörlerden erişim için belirlenen kısıtlamalar olabilir.
  • FTP sunucusu, kullanıcılara giriş kimlik bilgilerine ihtiyaç duymadan bağlantı sağlayabilir; ancak, FTP sunucusu bunlara yalnızca sınırlı erişime izin verebilir.
  • FTP sunucularında bulunan dosyalar ortak web tarayıcıları tarafından alınabilir, ancak FTPS gibi protokol uzantılarını desteklemiyor olabilir.
  • FTP sunucuları adsız erişim sağlayabilir. Bu erişim, kullanıcıların dosyalarını sunuculardan anonim olarak indirmelerini sağlar ancak FTP sunucularına dosya yüklemelerini yasaklar.
  • Tüm dosya aktarım protokolü site adresleri ftp: // ile başlar.

Yorum Bırakın