Clubhouse, sosyal medya platformları arasında yeni sohbet programı olarak yerini aldı. ABD’de geliştirilen ve kullanıcıların birbirleriyle sesli olarak sohbet edebildiği Clubhouse, Türkiye dahil birçok ülkede hızla büyüyor. Peki Clubhouse nedir? Kullanıcısına Clubhouse hangi özellikleri sunuyor?

Pandemi süresi ile beraber sosyal medya platformlarına olan ilgi çok fazla arttı. Bunu fırsat bilen geliştiriciler kullanıcılara yönelik uygulamalar sunmaya devam ediyor. Son olarak sosyal medya platformları arasında yer alan Clubhouse, kısa süre içerisinde büyük bir ilgi gördü. Büyük miktarda yatırım alan uygulamanın piyasa değeri de 1 milyar dolara ulaştı. Mart 2020’de Twitter’a “sesli alternatif” olarak çıkan ve sadece davetle üye olunabilen uygulamanın haftalık aktif kullanıcı sayısının 2 milyona ulaştığı açıklandı.

Clubhouse hangi özellikleri sunuyor?

Clubhouse uygulaması müzik, sinema, kültür, teknoloji ve güzellik gibi konuların konuşulduğu pek çok sohbet odası var. Her kullanıcıya bir kişiyi davet etme hakkı veriliyor. Uygulamayı kullanma sıklığına bağlı olarak bu sayı zaman içinde dörde kadar çıkabiliyor. Kullanıcıların “ellerine kaldırarak” söz aldığı uygulama sadece Apple’ın uygulama mağazasından indirilebiliyor.

Japonya’da en çok indirilen uygulama oldu

Uygulamanın hızla büyüdüğü ülkelerden birisi de Japonya. Ülkede Apple Store’da en çok indirilen uygulama haline gelen Clubhouse için “Bit pazarı” uygulaması Mercari’nin CEO’su Şintaro Yamada, Twitter mesajında Clubhouse’un gördüğü ilgi için “Sosyal medyanın gücünde her alanda bir patlama yaşanıyor” dedi.

Reuters haber ajansı, uygulamanın yaygınlaşmasıyla ilgili haberinde “Bu büyümenin üyelerin kendilerini özel hissetme duygusunu silip silmeyeceğini görmek için beklemek gerekiyor” yorumunu yaptı.

Kaynak: www.bbc.com

Yorum Bırakın