Domain (alan adı) markanın kimliğini gösterir, yapılan web sitesinin ziyaretçi sayısını etkiler ve ziyaretçilere marka hakkında bilgi verir. İşlerini daha da geliştirmek isteyen web sitesi kullanıcıları, şirketler ve kuruluşlar bir Domain (Alan adı) satın alarak, bir web sitesi kuruyorlar ve web sitelerini Google sonuçlarının en üstüne çıkarmayı hedefliyorlar. Peki Google arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için ne yapmalıyız?Domain yaşının Seo’ya olumlu etkisinden bir önceki yazımızda burada bahsetmiştik. Bu yazımızda ise domain uzantılarının SEO’ya etkisi olup olmadığından bahsetmeye çalışacağız.

Com domain uzantısının değerini anlatmaya gerek yok sanırım. Bizim sizlere öncelikle önereceğimiz uzantı “.com” dur. Çünkü “.com”, internet ilk çıktığı yıllardan beri kullanılmakta ve bütün internet kullanıcıları tarafından bilinen bir uzantıdır. Almak istediğiniz alan adının “.com” uzantısı boşta değilse önünüzde 2 seçenek vardır; ya domaininize bir ek aldırıp o şekilde “.com” uzantısını almanız ya da diğer uzantılara yönelmenizdir.

Almak istediğiniz birçok alan adının “.com” uzantısı dolu olabilir, bu domainlere ya siteler kurulmuş ya da yatırımcılar tarafından alınmış ve yeni sahiplerini beklemektedir. Eğer açacağınız site Türk kullanıcılarına yönelik ve Türkçe içerikli bir site ise Google ın Türkiye sitesinde SEO açısından olumlu etkisi kanıtlanmış “.com.tr, gen.tr, ve web.tr” uzantılarını deneyebilirsiniz. “Com.tr” uzantısına sahip olmak için kurumsal bir firma olmanız ve çeşitli belgeleri Domain Firmasına sunmanız gerekebilir. Fakat “gen.tr ve web.tr” uzantılarında kayıt esnasında herhangi bir belge istenmemektedir. Piyasada birçok “.tr uzantılı domain” olmasına rağmen internet kullanıcıları tarafından en çok bilinen ve Google arama motoru tarafından daha çok tanınan uzantılar “.com.tr ve .gen.tr” uzantılarıdır.

seoda-com-ustunlugu

“Com” uzantısından sonra “com.tr, gen.tr ve web.tr” sıralamasını yaptıktan sonra yine bir diğer değerli uzantı olan “.net ve .org” uzantısını kullanıcılara tavsiye edebiliriz. Bu verdiğimiz sıralama Türkçe içerikli siteler için geçerli olup yabancı içerikli veya global bir site açmayı düşünüyorsanız tercih etmeniz gereken uzantılar sırasıyla “com, net ve org” olmalıdır. Ayrıca yine belli bir ülkeye yönelik bir projeniz var ise o ülkeye ait domain uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu o ülkenin arama motorunda sitenizin daha üst sıralarda gözükmesine neden olacaktır. Örneğin Rusya’ya yönelik bir proje için “.ru”, İngiltere’ye yönelik bir site için “co.uk” uzantısı, Almanya için “.de” uzantısı, Hollanda için “.nl” uzantısı kullanılabilir.

Verilen uzantı sıralamaları tamamen istatistiki verilere dayanarak ve gözlemlemeler yapılarak oluşturulmuş. Bu demek değildir ki bu domainlerin dışındaki uzantılar(info, me, co, pro, tc, eu vb…) SEO açısından çok zayıftır. Özgün bir yazılım, özgün bir içerik ve sürekli güncellenen bir site ile hiç bilinmeyen bir uzantı bile arama motorlarından üst sıralara yükselebilir.

İlk Olarak Anahtar Kelimeler Belirleyin

Domain (alan adı) isminize karar vermeden önce anahtar kelimeler belirleyin. Anahtar kelimeler domain (alan adı) tanımlayacak kelimeler bütünüdür. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra bu kelimelere ekler getirerek istediğiniz domaine (alan adı) ulaşabilirsiniz.

Akılda Kalıcı Olmasını Sağlayın

Domain (alan adı) belirlerken kısa ve konunuzla alakalı olması çok önemlidir. Birine ilk defa domain (alan adı) den bahsettiğinizde o kişi internette arama yaptığında sitenizi hatırlayabilmeli.

4 Yorum

  • hocam dodddy de kullandığım yeni domain 15 günlüktür ama site içeriğine çok özen gösterdim bu domaini nasıl yaşlı yapabilirim godady de oyle bir ayar ya da satın alacak bir yer var mı acaba olur mu :(((((

  • com dan sonra .gen.tr , .web.tr sıralaması yapmışsınız. Bu konudaki referansınız nedir? Ne tür bir araştırma sonucunda bu kanıya vardınız?

  • com.tr domain alan adının sunucusunun farklı bir ülkede olması nasıl bir etki yaratır.

Yorum Bırakın