Geçtiğimiz aylarda PES isminin değişip yerine eFootball olmasının ardından FIFA serisinin ismi de değişiyor. 1993 yılından beri hayatımızda olan FIFA serisinin son halkası FIFA 22, bu isimle gördüğümüz son EA oyunu olabilir.

KONAMI’nin köklü oyun serisi, Winning Eleven/PES isimlerinden vazgeçerek geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen oyununu eFootball 2022 olarak sunmuştu. Bugün EA Sports tarafından gelen yeni bir açıklamaya göre, FIFA 22, bu isimle gördüğümüz son EA oyunu olabilir.

EA Sports’un üst düzey yöneticisi Cam Weber, konuyla ilgili detayları basınla paylaşarak neden böyle bir bu değişikliğe gittikleri konusunda açıklama getirdi.

FIFA 22, bu isimle piyasaya çıkacak son oyun mu olacak?

1993 senesinde Mega Drive için piyasaya sürülen FIFA International Soccer ile hayatımıza giren seri, FIFA 95 sonrasında her yeni yılda o senenin adıyla piyasaya sunuldu. 2002 yılında FIFA Football adına geçen seri, 2006 yılında oyuncularla buluşan FIFA 06 ile eski düzenine geri döndü.

Piyasaya çıkan oyunlarının isimlendirmesinde tek değiştirmediği ‘FIFA’ ibaresi olan EA Sports, yeni dönemde isim değişikliğine gidilebileceğini açıkladı. EA Sports’un kıdemli yöneticisi Cam Weber yaptığı açıklamada; önümüzdeki süreçte EA Sports bünyesinden çıkacak olan futbol oyunlarının ismini değiştirmeyi ciddi bir biçimde düşündüklerini itiraf etti. Yapılacak isim değişikliğinin lisans anlaşmalarıyla bir ilgisi olmadığını, lisanslı takım ve futbolcuların yeni oyunda da yer almaya devam edeceğini belirtti.

EA Sports bir süredir bu isim değişikliğinin sinyallerini veriyordu. Şirket tarafından yapılan basın açıklamalarında FIFA ismini kullanmaktan kaçınan EA, çoğunlukla ‘EA Sports’un global futbol oyunları’ tabirini tercih ediyordu. Geçtiğimiz aylarda FIFA ile olan anlaşmasını 2022’nin Aralık ayına kadar uzatan şirket, eğer dilerse gelecek seneki oyun için FIFA 23 adını kullanabilecek. Buna karşın gelen açıklamalar, EA Sports cephesinde ciddi bir değişimin sinyallerini veriyor.

Yorum Bırakın