Instagram kullanıcıları tarafından sık kullanılmayan harita özelliği tekrar aktif edildi. Pek fazla rağbet görmediği hem de veri ihlaline sebep olduğu söylenen bu özellik, kullanıcılar tarafından paylaşılan fotoğrafların konumunu gösteriyordu.

Photo Maps olarak adlandırılan ilgili özelliğin son hâli, silinmeden önceki hâlinden biraz farklı. Bundan böyle fotoğrafların haritalara konumlandırılmış şeklini Instagram Hikâyeler’in arşiv kısmında göreceğiz.

Instagram hangi önlemler ile donatıldı?

Photo Maps isimli bu yazılımsal teknolojiyi kullananlar ne yazık ki kendi konumunu takipçilerine gösteremeyecek. Zira bu harita sadece o kullanıcının kendisine gösterilecek. 6 Ekim 2010 tarihinde kurulan Instagram, 2012 yılının nisan ayında Facebook tarafından satın alınmıştı.

Diğer kullanıcıları rahatsız eden kişiler için ekstra önlemler alındı. Elde edilen bilgilere göre artık yorumlarında insanları inciten kelimeler kullanan bir kullanıcıya o yorumu düzeltmek için herhangi bir şans verilmeyebilir. Bunun yerine o kullanıcının yorumları takip edilebilir.

Bu tarz yorumlar yapmaya devam eden ve kuralları sürekli bir biçimde ihlal eden bu kişinin hesabı aniden devre dışı bırakılabilir. 10 yaşındaki sosyal medya platformu, bu konu hakkında pek fazla bilgi vermeyi tercih etmiyor.

ABD merkezli sosyal medya mecrasının bir özellik üzerinde daha çalıştığı öğrenildi. Bu özellik, insanları üzen ve onları uygunsuz kelimeler ile huzursuz eden kişilerin yorumlarını gizleyecek.

Böylece o kişinin yaptığı yorumlar, o kişiyi şikayet eden kişiler tarafından görülmeyecek. Ayrıca bu kişinin yorumlarına benzeyen ancak başkaları tarafından yazılan yorumların da mağdur olan kişileri rahatsız edemeyeceği duyuruldu.

Yorum Bırakın