Seo Nedir?

“Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO; Türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir.

Seo Neden Uygulanmalı?

Her gün birbiri ardına açılan internet siteleri arasında belirgin bir yere sahip olmak, arama motorlarında üst sıralara yükselmek için, SEO neredeyse yapılmasızorunlu bir işlem olmuştur. Optimizasyonu yapılmayan site, çok yeni bir site ise, arama motorlarında üst sıralara yükselmesi zor bir ihtimaldir. Günümüzde yapılan Seo uygulamaları genelde Google arama motoruna yöneliktir. Bunun nedeni internet kullanıcılarının büyük bir kısmının Google arama motorunu kullanması ve ziyaretçilerin Google üzerinden sitelere girmesidir. Google’da kelime olarak üst sıralar çıkan bir site Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarında da üst sıralarda çıkacaktır.

google-seo-uygulama

Siteme Seo uygulamazsam ne olur?

Sitenize seo uygulaması yapmazsanız istediğiniz ziyaretçi potansiyeline ulaşamazsınız, bu da gelir elde etmeye çalıştığınız modeli doğal olarak etkiler. Örnek vermek gerekirse saat satışı yapan bir işletmeniz var ve internet üzerinde dükkan açarak daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsunuz. Siteyi açtınız ve ürünlerinizi sitenize eklediniz. Fakat “saat” aramasında siteniz yeni olduğu için üst sayfalarda yer alamayacaktır. Bu da sitenize ziyaretçi gelmemesi ve satış yapamamanız anlamına gelir. Yani siteyi boşuna açmış ve zaman kaybetmiş olursunuz. Şunu unutmamak gerekir ki, Google gibi arama  motorlarında arama yapan bir internet kullanıcısı ilk olarak sıralamada çıkan 1. 2. ve 3. sitelere yönelir. Onun dışında kalan siteler pastadan çok az bir pay alıp, küçük ziyaretçi kitlesiyle yetinirler.

arama-motoru-optimizasyonu

Arama motorlarından büyük dilimi almak için ve ilk etapta ilk sayfada yer edinmek için sitenize uzman kişilerce SEO uygulamaları yaptırmalısınız. Sektörün gelişmesinden dolayı son zamanlarda birçok Seo’cu çok kısa sürede, siteleri kelimelerinde ilk sayfalara hatta ilk sıraya getirmeye vaat etmektedir. Kısa sürede uygulanan bu işlemler kısa vadede siteleri üst sıralara taşıyabilir, fakat bir süre sonra site Google arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir ve siteniz yarardan çok zarar görebilir. O yüzden sitenizin Seo uygulamalarını işinin ehli kurumsal firmalara ve kişilere yaptırmanızı öneriyoruz.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanları, arama motorları konusunda web siteleri üzerinde gerekli iyileştirme çalışmaları yapan kişilerdir. Bu çalışmaları yapan kişiler, raporlar hazırlayarak sitelerin arama motorlarının üst sıralarına çıkmasını yardımcı olmaktadır.

SEO Uzmanları web sitelerini üst sıralara taşımak amacı ile çeşitli çalışmalar yaparlar. Sadece sıralama yükseltmesi dışında anti SEO saldırılarını önlemek amacı ile de önlemler almaktadırlar.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanın yaptığı işler;

Arama motorlarının algoritmalarını takip eder

SEO Uzmanlarının kullandığı programlar HTML, JavaScript ve CSS gibi programlardır. Bu yazılım programları sayesinde sitelerin daha çok kişi tarafından erişilebilir.

SEO Uzmanları içerik pazarlama çalışmaları yapmaktır.

SEO Uzmanlarının içerik oluşturmak amacı ile pazarlama ekipleri ve editörler ile entegre bir şekilde çalışması oldukça önemlidir.

Aramada en çok kullanılan kelimelerin analiz edip, üst sıralara çıkmasını sağlar

Müşterilerine, sitenin geliştirilmesi amacı ile öneride bulunmak

Rakiplerin yaptıkları çalışmaları inceleyerek bununla müşterilerine ilgili raporlar hazırlamaktır

2 Yorum

Yorum Bırakın