WhatsApp yetkilileri kullanıcıları için son bir açıklamada bulundu. Uzun bir süreden beri WhatsApp’ın gizlilik politikası hakkında çıkan haberler doğrultusunda uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar 8 Şubat’a kadar onay vermeleri gerekiyor. Son şartlarını da açıklayan WhatsApp, hangi şartları sundu? 8 Şubat’tan sonra neler olacak? Whatsapp’ı silen kullanıcılar hangi uygulamaya yöneldi? Tüm sorularınızın cevabını İsimtescil olarak sizler için araştırdık.   

WhatsApp, güncellenen “Gizlilik İlkesi” ile ilgili yoğun eleştiriler yapılması üzerine yeni bir açıklama yaptı. WhatsApp konu hakkında yaptığı açıklamada şunlara kaydedildi: “Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz. WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.”

Son güncelleme ve bunun kullanıcılar için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart son güncellemenin ne anlama geldiği hakkında açıklama da bulundu. Açıklamayı soru cevap şeklinde veren Cathcart şu şekilde cevap verdi;

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

•Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

•WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

 Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

•WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

•Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

•Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

•Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

•Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor. 

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

•Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.

•Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

•Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.

•Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

•Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

•WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

•WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

Anlık mesajlaşma uygulamasını BİP’i bir günde 100 bin kişi yükledi

WhatsApp’ı silen kullanıcılar yeni anlık mesajlaşma uygulama arayışlarına girdiler. Birçok uygulama indiren akıllı telefon kullanıcıları en çok BİP’i seçti.

BİP dün itibarı ile 100 kişi telefonuna yükledi. BİP uygulaması kullanıcıları hangi özellikleri sunuyor? BİP, dünyanın 192 ülkesinde üstün mesajlaşma, HD sesli ve görüntülü arama özellikleriyle BiP’in kesintisiz iletişim imkanı sunuyor. Ve kullanıcıların bilgilerini uçtan uca şifreleme özelliği ile korunuyor.

Yorum Bırakın