AirDrop kullanıcılarını büyük bir tehlike mi bekliyor? Apple’ın akıllı telefon modellerinde en çok tercih edilen hizmet AirDrop ile ilgili ortaya büyük bir iddia atıldı? İşte konu hakkında detaylar..

Apple kullanıcılarının fotoğraf dahil birçok dosyayı internet olmadan en hızlı şekilde telefonlar arasında paylaşabilmeye olanak veren hizmet AirDrop ile ilgili ortaya yeni bir iddia atıldı. Uzmanların ortaya atıtığı iddia göre, AirDrop ile paylaşım sırasında telefon numaralarını herkes görebiliyor.  

Apple’ın iPhone ve iPad’lerde yaygın bir şekilde kullanılan hizmetlerinden AirDrops bünyesinde güvenlik açığı tespit etti. Ars Technica’da yayınlanan habere göre kablosuz paylaşım özelliğini kullanıcılara sunan bu hizmeti kullananların telefon numaraları açık bir şekilde kullanıcının bulunduğu ortamda herkesle paylaşılıyor.

Uzmanlara göre bunun Apple‘ın kullanım kolaylığı ile güvenlik/mahremiyet arasında denge kurmaya çalışırken ortaya çıkan, oldukça yaygın bir güvenlik açığı olduğunu konusunda hemfikir.

İş yeri ve kullanıcıların bildiği ortamlarda çok sorun olmayacak gibi görünse de, kullanıcıların tanımadığı insanların yanında bu özelliği kullanmasıyla numarasının açık bir şekilde görünmesi ciddi bir güvenlik zafiyeti ve en kısa sürede Apple‘ın yayınlayacağı bir güncellemeyle bu açığın kapatılması gerekiyor.

Apple’dan konuyla ilgili gelen bir açıklama ise henüz bulunmuyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorum Bırakın