Kimlik ve ehliyetler birleşti. Peki kimlik ve ehliyetler nasıl birleşecek? Ehliyet ve kimlik birleşimi ne zaman başlıyor ve ücreti ne kadar olacak? Merak edilen sorularınızın cevaplarını sizler için araştırdık.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iki gün önce yaptığı açıklamada çipli kimlik ve ehliyet kartlarının birleşeceğini duyurmuştu. Bakan Soylu, ”Teknolojinin bütün haliyle birlikte vatandaşımızın işlerini kolaylaştırması konusunda kullanılmasını sağlayan ve hakikaten her yıl milyonlarca nüfus ve vatandaşlık işlerine giren hizmet alan milyonlarca vatandaşımızın memnuniyetini sağlamak için çaba sarf eden, büyük bir devrimi gerçekleştiren arkadaşlarıma sizlerin huzurunda bir kez daha tebrik ediyorum. Pazartesiden itibaren, yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacaktır. Bu işlem için; sürücü belgesindeki bilgilerin yüklenmesi için herhangi bir ücret alınmayacak.” ifadelerinde bulundu.

Kimlik ve ehliyet birleştirme nasıl yapılır?

Tüm vatandaşlar Pazartesi‘den (21 Eylül) itibaren Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alarak, yeni tip sürücü belgelerinde yer alan bilgilerin çipli kimlik kartlarına yükletebilecek. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemeden kolaylıkla yapılabilecektir.

Randevu alabileceğiniz adres: https://randevu.nvi.gov.tr/

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartlarının yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecek.

Kimlik ve ehliyet birleştirme ücreti ne kadar?

Yapılacak bu işlem için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Sistemin test edilmesi maksadıyla, nüfus müdürlüğümüzdeki 3500 personelimizin kimlik kartlarına ehliyetleri yüklenmiş ve uygulama gerçekleşmiştir.

Yorum Bırakın