Marka tescili, en önemli sınai haklardan bir tanesidir. Bu nedenle birçok kurum ve şirket marka tescilinin önemini kavrayarak marka tescil başvurularında bulunmaktadır.

Satacağınız veya satmaya karar verdiğiniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hedef kitleye nasıl sunacağınızı belirledikten sonra, şirketiniz için ürünlerinize özgü belirli logo veya tasarıma sahip olmak da isteyeceksiniz.  

Marka tescili yaptırmanın asıl amacı, markanızı tanımlamak ve rekabetten uzak durmanıza yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Başka bir şirket, ürünleri için aynı (veya çok benzer) tasarımları kullanıyorsa, tüketiciler arasında karışıklığa neden olma ve markanızı seyreltme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle ticari markanızı korumanız için kesinlikle marka tescil yaptırmanız çok önemlidir.

Marka tescili, markanız için neden önemli?

Ticari marka, grafiksel olarak gösterilebilecek ve çeşitli ürün veya hizmetlerle ilişkili olarak kullanılabilecek bir isimdir. Ticari marka bir kelime, kelime öbeği, resim veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Sunulan mal veya hizmetlerle ilgili açıklayıcı olmamalı, benzersiz olmalı ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi diğer şirketler tarafından sunulanlardan ayırt edebilmelidir. Sektörde, bu mal veya hizmetlerin bulunduğu genel kelimeler, korumaya tabi değildir. Herhangi bir rahatsız edici kelime veya resim de yasaktır. Başka bir kilit unsur, dürüstlüğe duyulan ihtiyaçtır. Sunulan mal veya hizmetlerle ilgili belirli bir tanımlamayı kullanarak potansiyel bir müşteriyi yanlış yönlendirmek mümkün değildir.

Özellikle bir şirketin markasını marka olarak tescil ettirmesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaten başka bir şirket tarafından kullanılıyorsa, hiç kimse ismini tanıtmak için zamanını harcamak istemez.

Marka tescilinin önemi, tahmin edebileceğinizden çok daha fazladır. Bunun temel nedeni, çoğu şirketin, ürünlerini rakiplerinden ayırmak istemesidir. Ancak şirketler sattıkları ürünlerin ticari marka kullanmanın önemini fark etmesine rağmen, herkes bunları kayıt yaparak korumanın önemini takdir etmiyor.

Marka tescilinizi kaydettirmek, başkalarına aynı veya kafa karıştırıcı şekilde benzer bir ticari marka altında aynı veya çok benzer ürünlerin satılmasını yasaklama hakkını verir. Haklarınızın ihlal edilip edilmediğini, insanların işaretinizi bir başkasıyla, başka bir şirketin kullandığı ile benzer şekilde karıştırması durumunda anlayacaksınız.

Bu nedenle, ürünlerinizi satmaya veya bu işaret altında hizmet vermeye başlamadan önce marka tescili yapmak son derece önemlidir. Bu, müşterilerinizin benzer ürünleri birbirinden ayırt edebileceğine ve hangisinin sizin olduğunu anlayacağına dair güven verecektir. Tescil, ticari bir fikrinizi, yabancı fikri mülkiyet pahasına yansıtmak isteyen rakiplerin izinsiz kullanımlarından korumanızı sağlayan çok yararlı bir araçtır. Bir marka tescil ettirdiğiniz zaman, şirketiniz için iyi bir isim ve itibar ile tanılabilir hale getirebilirsiniz.

Bir ticari markayı tescil etmek için, korumaya ihtiyaç duyduğunuz ülkenin Patent Ofisine tescil için başvuruda bulunmanız gerekir. Birçok ülkede bu bağımsız olarak yapılabilir, ancak bir patent avukatı veya bir ticari markanın tescili için başvuruda bulunma konusundaki yardımında uzman tavsiyesi almanızı tavsiye ediyoruz. İsimtescil ekibinden marka tescili yaptıracak olanlara tavsiye, marka kontrolü ve marka tescili ile ilgili diğer yardımlar ve fikri mülkiyet korumanızdaki her türlü desteği sunmaktayız.

Yorum Bırakın