Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 1955 yılında dünyaya geldi. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Seattle’da doğan Gates, elindeki kaynakları doğru şekilde kullanmayı başararak bugün dünyanın sayılı zenginlerinden biri oldu. Şans, vizyon ve çok çalışmanın bir eseri olan başarı hikayesiyle “her eve bir bilgisayar sokabilmek” vizyonunu dünyaya getiren bu ünlü kişi, 1975 yılında Microsoft’u kurdu ve kısa zaman içinde dünyanın sayılı multimilyarderlerinden biri haline geldi.

Bill Gates Hayatı

Bill Gates’in annesi öğretmen, babası ise avukattı. Çok küçük yaşlardan itibaren bilgisayarlara merak salan Gates, on iki yaşındayken bilişim kurslarına gitmeye başladı. Boş zamanlarının çoğunu arkadaşı Paul Allen ile birlikte bilgisayar programlarının üzerinde çalışarak geçiren Gates ve arkadaşı 1872 yılında Traf-O-Data ismindeki ilk şirketlerini kurdu. Trafik sayım ve kontrol sistemi olan programlar üreten bu şirket, kısa süre içinde 20.000 dolarlık satış yaptı.

Henüz lisedeyken World Book Ansiklopedi serisinin tamamını okuyan Bill Gates, 1600 puan üzerinden 1590 aldığı SAT sınavı sonrasında avukat olan babasının yönlendirmesiyle Harvard’da hukuk okumaya başladı. Ancak bu okulda zamanının çocuğunu bilgisayar oyunları ve poker oynayarak geçirdi. Arkadaşı Paul Allen’ın ona gösterdiği makalede dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgi sahibi olan Gates, şirketin Meksika’daki üreticisini aradı ve bilgisayara uygun BASIC adında bir programlama diline sahip olduğunu söyledi. Ancak bu program aslında yoktu. Şirket bu teklifle ilgilenmeye başladığında iki arkadaş Harvard’ın laboratuvarlarında doludizgin çalışmaya başladı ve Bill Gates Harvard’ı bırakarak Meksika’ya gitti. Üstelik buradayken ehliyetsiz araç kullandığı ve kırmızı ışıkta geçtiği için tutuklandı.

1975 yılında Microsoft’u kuran ikili, 1979 yılında Seattle’a taşındı. Bu dönemde IBM’e ilk satışını gerçekleştiren Bill Gates, bundan sonra Microsoft’un altın yıllarını yaşadığı çağa hızlı bir başlangıç yaptı.

Bill Gates Sözleri

Dünyanın en ilham verici girişimcilerinden biri olan Bill Gates’in en ilham verici sözlerinden bazıları şu şekilde:

 • İnovasyon, inanılmaz hızlı bir şekilde ilerlemektir.
 • Başarıyı kutlamakta herhangi bir sorun yoktur ancak önemli olan, başarısızlıktan aldığımız derslere göre harekete geçebilmektir.
 • Hepimizin, bizi eleştiren insanlara ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde kendimizi geliştirebiliriz.
 • Eğer Amerika’da düşük gelire sahipseniz, hapse girme olasılığınız 4 yıllık bir fakülteyi bitirmenizden daha yüksek. Bu bana hiç adil gelmiyor.

Bill Gates Evi

Bill Gates’in çok merak edilen evi ile ilgili oldukça ilginç bilgiler var. Bu bilgilerin bazıları şöyle:

 • Bill Gates’in evinin bulunduğu plajdaki kumlar Karayipler’den getirildi.
 • Evin tamamı inanılmaz bir teknoloji ile donatılmış durumda. Hatta misafirlere özel ısı ayarı yapılabiliyor.
 • Evin özel bir havuzu var ve bu havuza girenler evin teras kısmına ulaşabiliyorlar.
 • Havuzun içinde özel bir ses sistemi bulunuyor. Havuzun içindeyken bile müzik dinlenebiliyor.
 • Evin içinde 24 banyo ve 5 mutfak bulunuyor.

Bill Gates’in iş başarıları, teknolojik evi ve milyarlarca dolarlık servetinin yanı sıra en çok konuşulan özelliklerinden biri de tam bir hayırsever olması. Bill Gates’in savaş sebebiyle zarar gören ve hastalıklarla mücadele eden insanlara bugüne kadar 30 milyar doları aşan tutarda yardım yaptığı biliniyor.

Bill Gates Hakkında En İlginç Bilgiler

 • Bill Gates lise yıllarında okulun bilgisayar sistemini hackleyerek, ders programını kız öğrencilerin yoğunlukta olduğu sınıflara göre düzenlermiş.
 • Bill Gates 31 yaşında milyarder olarak, tüm zamanların en genç milyarderi olmuş.
 • 1995 yılında Britanya Kraliyet Nişanıyla onurlandırılmış.
 • Çocuklarının hayata çok büyük bir mirasla başlamasını doğru bulmayan Gates, onlara 10’ar milyon dolar bırakmış.
5
Sending
User Review
3.42 (26 votes)

Yorum Bırakın