İkinci el telefon satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Ticaret Bakanlığı ikinci el telefonlar konusunda uyarıda bulundu. İşte 2.el telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin hepsini yazımızda okuyabilirsiniz….

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; cep telefonlarında belirlenmiş standartlara uygun şekilde yenilenerek satılması için yetkilendiği firma sayısını 11’e çıkardık. Bununla beraber ikinci el telefon satın alacak kişilere de önemli uyarılarda bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), dijital bankaların önünü açtı.

Ticaret Bakanlığı: Telefon konusunda yetkili yenileme merkezlerini tercih edin

NTV’nin haberine göre; Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin ikinci el telefon satın alırken, kendilerine yetki ve sertifika verilmiş yenileme merkezlerinin tercih edilmesi konusunda uyardı. Ticaret Bakanlığı açıklamasına şu şekilde devam etti; Tüketicilerimizin olası bir mağduriyet yaşamamaları için yenilenmiş ikinci el cep telefonu satın alırken Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş yenileme merkezleri aracılığıyla işlem yapmaları önemlidir. Yetkisiz şekilde ‘yenilenmiş ürün’ adı altında cep telefonu satan firmaların iş ve işlemlerinin de Bakanlığımız tarafından takip edildiğinin ve mevzuata aykırı davranan firmalara gerekli idari yaptırımların uygulanacağının hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

Ticaret Bakanlığı, yetki sertifikası alarak faaliyetlerine başlayan firma sayısının 11’e çıkarılması ile ilgili de şu ifadeleri kullandı;

Söz konusu uygulamanın hayatımıza girmesiyle birlikte tüketicilerimiz güvenli ve garantili ikinci el cep telefonu satın almaya başlamış ve bu sistem sayesinde kayıt dışılığın azalmasına, tüketicilerin elinde bulunan atıl cep telefonlarının ekonomiye kazandırılarak israfın önüne geçilmesine ve aynı zamanda ithalat kalemlerinde düşüş sağlanarak dış ticaret dengesine olumlu katkı yapmasına imkan sağlanmıştır.

Bunun yanı sıra yetkili merkezlerce yenilenmiş telefonları satın almak isteyen kişilere, tüketicilerin ödemek zorunda olduğu KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekildiğini ve daha uygun fiyatlı ürün edinmelerinin yolunun açıldığı hatırlatıldı. Son olarak geçtiğimiz haftalarda yenilenmiş cep telefonlarına teşvik amaçlı yapılan taksit düzenlemesinden de bahsedildi;

Yapılan düzenlemeyle yenilenmiş cep telefonlarında taksit sayısı tüketici lehine olacak şekilde fiyatı 5 bin lira ve altındaki cep telefonları için 12 ay, fiyatı 5 bin liranın üzerindeki cep telefonları için 6 ay olarak belirlenmiştir.

Yorum Bırakın